2021. április 2., péntek

„Tisztában kell lennem a saját képességeimmel, de ugyanakkor a hibáimat is el kell ismernem.. „ - Jókai Ági interjú

         Jókai Ági a Zenthe Ferenc Színház társulatának a tagja, emellett több darabban játszik a Bartók Kamaraszínházban illetve a budapesti Vertigo Szlovák Színházban is. Ági a pandémiás helyzet ellenére sem tétlenkedet sokáig. 2020 decemberében létrehozta a KultúRecept nevű facebook közösséget, ahol mára már közel 900 ember követi a munkáját. Köztük én is.... Bevallom őszintén, engem, mint blogger és mint magánember is nagyon motivál Áginak ez a fajta pozitív és végtelenül alázatos hozzáállása az élethez. Így nem is volt számomra kérdés, hogy miért is szeretném bemutatni nektek itt is Jókai Ágit és az ő munkásságát ❤

Úgy tudom mindig is a színészi pálya vonzott, ezek szerint meg se fordult a fejedben, hogy mással foglalkozz később.
Nem igazán. Elég tudatosan készültem erre a pályára. Kisgyerek korom óta foglalkoztam versmondással, hegedülni tanultam, kórustag voltam, szóval abszolváltam minden olyan kötelező kört, ami később hozzásegített ahhoz, hogy előbb felvegyenek a színművészetire, a későbbiekben pedig színészként tudjak működni.

Komáromi születésű vagy és sokáig éltél is Szlovákiában. Milyen a kapcsolatod a szülővárosoddal? Van még honvágyad, ha épp nem otthon vagy?
Rajongásig szeretem a városomat. Sajnos, augusztus 31-én léptem át utoljára a szlovák-magyar határt, azóta nem találkoztam személyesen a családommal. Egyedül az öcsém az, akit láthattam, hiszen Budapesten tanul, s az év elején még itt élt, azóta ő is átállt az online oktatásra, majd visszament Szlovákiába. Nem arról van szó, hogy ne lehetne megoldani a hazajutásomat, sokkal inkább arról, hogy féltem a családtagjaimat, s közösen megegyezve úgy tartjuk ez így helyes ebben a helyzetben. Sajnálom, hogy így alakult ez az év, mert nekem Komáromban még levegőt venni is könnyebb. Amint átérek a hídon a mellkasomban érzem, hogy máris jobb, hogy megkönnyebbültem. Ettől függetlenül most eltolom magamtól a honvágy érzését, mert így könnyebb. Minek keseregjek olyasvalamin, amin úgysem tudok változtatni?!


A Pozsonyi Színművészeti Egyetemen szereztél diplomát 2015-ben, utána több évig játszottál is Szlovákiában majd Székesfehérváron és Győrben is. Jelenleg pedig, ha jól tudom a Zenthe Ferenc színházban és a Bartók Kamaraszínházban is játszol. Ennyi munka mellett van egyáltalán időd a kikapcsolódásra?
Pontosabban: párhuzamosan zajlottak ezek a munkák. Szlovákiában a pozsonyi Astorka Színházban játszottam másodéves korom óta, a gyakorlati éveimet pedig a Komáromi Jókai Színházban, Székesfehérváron, Győrben töltöttem. Később nagyon fontos lett az életemben a budapesti Vertigo Szlovák Színház, illetve a dunaújvárosi Bartók is, mostanában pedig a Zenthe Színházhoz kötnek szorosabb szálak, hiszen társulati tagnak mondhatom magam. A színház több, mint egy éve nem működik megszokott formájában, leszámítva azt a néhány hónapos „visszatérését”, de az sem volt az igazi. A múltban sokat kellett utaznom, így rengeteg időt töltöttem saját magammal. Fárasztó volt. Olykor már nagyon nehezen viseltem. Több, mint 40 szerepet játszottam el az elmúlt 7 évben -ezt csak azért tudom, mert múltkor szükség volt egy összesítésre, így megszámoltam. Ez nagyon sok. Mellette rengeteg minden történt persze a magánéletemben is, amelyek nem mindig voltak vidám események. A kérdésre válaszolva tehát: nem igazán volt időm pihenni.

Milyenek voltak az egyetemi évek Pozsonyban, hogy érezted ott magad, milyen volt a közösségi élet?
Felemás, mint ahogy általában minden. A várost nagyon szerettem. Remek osztályfőnökeim voltak: Peter Mankovecky és Peter Simun, az osztálytársaim is csupa helyes ember voltak. Sajnos Mankovecky tragikus halála beárnyékolja ezt az egyébként szépnek induló időszakot. Harmadéves korban elveszíteni azt az embert, akiben szakmailag leginkább bíztam, egyáltalán nem volt egyszerű. Talán éppen ezért  volt olyan könnyű otthagyni a várost, s elkezdeni egy magyarországi életet, még akkor is, ha nem itt kezdtem a pályám, illetve az egyetemet. Szívesen megyek vissza Pozsonyba, sok barátom, kedves kollégám van ott, akikkel tartjuk a kapcsolatot, s nem zárkózom el előle, hogy még egyszer visszatérjek oda, ha máshogy nem, vendégként.


Azon kevés művészek egyike vagy, aki látszólag hamar feltalálta magát ebben a mostani, kicsit sem megszokott helyzetben. Még decemberben létrehoztad a KultúRecept nevezetű facebook oldalt, de úgy tudom, van egy receptes csoportod is. Honnan jött az ötlet, mi motivált az induláskor?
A receptes oldalt természetesen megtartottam - hiszen rengeteg beküldött recept van ott - butaság lenne megszűntetni, de az a karantén első időszakának szólt. Azóta megalapítottam a KultúReceptet. Hiszen azt, hogy kulturális szférából jövök, sajnos, vagy épp szerencsére nem tudom letagadni... Egy kis idő elteltével már nem csak a főzés, a gasztronómiai tapasztalatok megosztása volt fontos, hanem az is, hogy valamilyen kulturális szolgáltatás is álljon emögött.  Szintén a karantén alatt úgy alakult, hogy nagyon sok színházi beszélgetés rögzült az akkori színházam online közvetítései közé, illetve Linzből a Hungarostudioból is felkerestek, hogy havi rendszerességgel készítsek művészekkel interjúkat a #cooltourkapcs c. műsorba. Ez a fajta kíváncsiság az emberek iránt kiolthatatlan bennem, gondolom ez hivatásomból fakad, hiszen a mások lelkének kiismerése nem egy utolsó szempont a színészi pálya során. Éppen ezért arra az elhatározásra jutottam, hogy megpróbálkozom egy olyan oldal létrehozásával, amely vegyíti ezeket az általam annyira szeretett tartalmakat.

Gondolom azért hiányzik a színház, a közönség. Mit üzennél most nekik?
Hogy vigyázzanak magukra, mert most az egészségük a legfontosabb!


Szerinted mi a legnagyobb kihívás a szakmádban?
Fontos, hogy ne sértődjek meg. Nekem ez a legnagyobb kihívás. Ezt kell a legtöbbet mantráznom magamnak, mert van rá hajlamom, de próbálok küzdeni ellene. Persze ez nem azt jelenti, hogy álszerénykednem kéne. Tisztában kell lennem a saját képességeimmel, de ugyanakkor a hibáimat is el kell ismernem, s mindezt úgy, hogy azért meg is védjem a saját érdekeimet, s viszonylag tiszta aggyal válasszam külön a jogos kritikát - a rosszindulatú közönytől.

Voltál már szabadúszó és ha jól tudom társulati tag is, te melyikben érezted jobban magad?
Idén próbáltam volna ki magam társulati tagként életemben először, de ebből mindössze bő három hónap jutott, azt is végigdolgoztam – rengeteg szerepátvételt kellett abszolválnom - így sajnos nehéz erre válaszolnom, mert azokból a jó dolgokból, amelyek ezzel jártak volna, kimaradtam. Ez nem egy normális évad.  A stabilitás egyébként nem igazán tartozott hozzá az eddigi életemhez. Ha jobban megfontolom, egész életemben jövök-megyek, sokat utazom, pörgök. Olyan vagyok, mint egy újságpapír, amit ide-oda fúj a szél. Ebben éreztem jól magam. Eddig. Így harminc felé már elkezdtem vágyni arra, hogy azért legyenek olyan stabil cölöpök, amelyekhez, még, ha néhanap engedélyezek is magamnak egy kis kalandozást, időről-időre visszatérhessek. Ezen dolgozom, mert megelégeltem a kiszámíthatatlanságot, a másoktól való függést.

Vannak terveid a következő évadra vagy jelen helyzetben még nem látni ennyire előre?
Sajnos manapság semmit sem lehet tudni a színházzal kapcsolatban, éppen ezért nem is tudok friss hírekkel szolgálni.

Mindezek mellett, hogy érzed magad a jelenlegi helyzetben, van valami, ami segít neked túlélni a nehezebb napokat is?
Előrefele menekülök. Bele a munkába. Március óta a Budapesti Szlovák Intézetben is dolgozom, mint kultúrreferens. Szép feladataim vannak, hiszen így dolgozhatok közvetve legalább az online térben szlovák és magyar színészkollégákkal, művészekkel, de épp a napokban egy irodalmi podcast vezetésére is felkértek... Természetesen folyamatosan dolgozom továbbra is a KultúRecepten, hiszen ez pedig egy szerelemprojekt. Csodálatos csapatom van, akikre egytől-egyig büszke vagyok. Épp a napokban értesültünk róla, hogy a MagentaKraft, Magyarország egyik legrangosabb tehetségprogramjára benyújtott pályázatunk bekerült a legjobbak közé. Végtelenül büszke vagyok, hiszen ez egy hatalmas szakmai elismerés, amely bevallom, épp a legjobbkor jött. Nekem is nehéz ugyanis, csak úgy, mint mindenkinek. Aznap, mielőtt jött a hír, már épp nagyon fáradt voltam, rosszkedvű, tehetségtelennek és alkalmatlannak éreztem magam az életem minden területén. Aztán jött a telefon, hogy a KultúRecept ott van a legjobbak között. Először fel sem fogtam, hogy ez mekkora dolog. Órák teltek el, mire megértettem, hogy ez azt jelenti: van létjogosultsága annak, ami néhány hónappal ezelőtt még csak egy apró kis ötlet volt, mára pedig már egy fejlődő- és működőképes gépezetté alakult. Szóval azt tudom mondani, hogy megéri időt és energiát áldozni bármibe, amiben hiszünk, mert idővel úgyis megtérül a befektetett munka. Ez így törvényszerű. Erre próbálok gondolni, amikor szűk a világ. Olykor már sikerül is feldobni magam!

KultúRecept elérhetőségei:

Facebook oldal: KATTINTS IDE!  / YouTube csatorna : KATTINTS IDE!

fotó: Torma Sándor

Az interjúból idézni vagy azt teljes egészében felhasználni engedélyköteles!

_________________________________________________________________

További tartalmakért  keresd a Nézőtéren innen és túl blogot a  FACEBOOK, illetve Instagram felületeken!

Facebook  II Instagram

Írta : Gőgh Brigitta





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Egy kislány élete a ’80-as évekbeli Magyarországon – Ajánló a Vera című előadáshoz

  A kis játszóhelyek, így a Thália Színház Arizóna Stúdiója is lehetőséget ad arra, hogy a közönséget és a színészeket a szó szoros és átvit...