2020. október 21., szerda

" Össze kell fognunk a jó ügy érdekében" - Tim Firth: Naptárlányok (Pesti Magyar Színház)

 

A bemutató óta eltelt 2 év, de Tim Firth darabja, a Naptárlányok azóta is töretlen sikereket ért el a Hevesi Sándor téren található teátrum falai között. Az általan megtekintett előadás is teltházas volt. A rendező Tallós Rita, maga is színésznő, de ebben a másik szerepben is zseniálisan helyt állt. Látszik, hogy nem kevés munkája volt abban, hogy a darab ilyen formában összeálljon, de azt hiszem megérte. Végre egy olyan előadás született, amely bravúrosan egyensúlyozik a dráma és a vígjáték műfaja között.

A történet főszereplője hét barátnő, akik elhatározzák, hogy egy kanapét vesznek a helyi kórháznak, ahol Annie leukémiás férjét is ápolták, míg a nő képtelen volt egy viharverte székben várakozni.  Azonban ahhoz, hogy ez létrejöhessen, az ő összefogásukra van szükség.  A helyi nőegylet tagjaiként arra az elhatározásra jutnak, hogy egyedi naptárat készítenek, melynek történetesen ők maguk a főszereplői,  anyaszült meztelenül és az ebből befolyó összegből fogják finanszírozni a fotel vásárlását. Őszintén be kell vallanom, hogy engem eleinte nem fogott meg ez a történet, de végül egyáltalán nem bántam meg, hogy részese lettem a Naptárlányok sikerének,  mert, hogy ez valami kimondhatatlanul csodálatos darab.

Egy színház, amelyik hét ekkora elánnal rendelkező színésznőt (Hegyi Barbara, Igó Éva, Söltész Bözse, Udvarias Anna, Bede- Fazekas Anna, Benkő Nóra, Tóth Enikő) úgy tud közös munkára fogni, hogy azok egymás rezgéseiből éljenek a színpadon, az maga a leírhatatlan CSODA! És itt pontosan ez történt. Semmi rivalizálás, csak a közös játék öröme. És ez látszott! A színháznak végső soron is ez a lényege. Elrepít egy más világba. A Naptárlányok ezt tette velem...

Korábban nem igazán kedveltem Hegyi Barbara művészetét, de ezzel a darabbal sikerült meggyőznie. Helye volt a színpadon. Nagyon is! Igó Éva viszont nagyon régóta a kedvenceim közé tartozik, miatta is vártam ennyire az előadást. A többieket bár kevésbé ismertem, talán egy-egy Pesti Magyar színházas darabban láttam őket, mégis nagy hatással voltak rám. Ez a hat csodálatos színművész ezzel az előadással valami olyat tette le az asztalra, amit nehéz lesz valaha felülmúlni.  A többi színész ugyan sokkal kisebb szerepet kapott, de mindegyikükön érődött, hogy a szívükön viselik az előadást. Róluk csak azért nem tudok részletesebben írni, mert ebben a darabban az ő karaktereik egyszerűen nem kaptak akkora lehetőséget a kibontakozásra, mint a többiek. Ennek ellenére ott voltak és akkora alázattal vitték végig az előadást, hogy azt öröm volt nézni. Az igazi színész ilyen! Nem számít, hogy főszerep vagy mellékszerep, ugyanúgy eljátszik egy két mondatos szerepet, mintha az 20-30-50-100 oldal lenne...

Az előadás legnagyobb meglepetése számomra, azonban egyértelműen a korábban már említett Hegyi Barbara volt. Őt még soha, egyetlen színház, egyetlen előadásában sem láttam ennyire élni a színpadon, ahogy Igó Évát is csak ritkán. Egyébként is látszott a színészgárdán, hogy egy nagyon jól összeszokott csapat dolgozik ezen az előadáson, akik a kisebb bakikat (jelen esetben a technika szórakozott) is parádésan kezelik, mert, hát ebből akadt azért néhány, de a csapat hihetetlen profizmusának hála, ebből csak nagyon keveset lehetett érzékelni.

A Naptárlányok őszinte darab: minden mondata mögül süt az életigenlés, az összefogás, a barátság és a humor.
A darab végére ugyanis többek lettek, mint egy rakat nő, akik egy kanapét akartak venni. A darab nem is erről szól. Sokkal inkább az egymásrautaltságról, a csoport összetartó -és széthúzó erejéről és magáról, a humorról és arról az életigenlésről, ami életbe tartja ezeket az embereket. Hiszen ők innentől kedzve nem csak unatkozó háziasszonyok, hanem egy csapat, aki egy közös célért harcol: kanapét venni a kórháznak. Az, hogy végül ennél több lesz a történet az már a ő érdemük. Csakis az övék!

Én tiszta szívemből tudom ajánlani ezt az előadást annak, aki hozzám hasonlóan kimaradt eddig belőle, illetve azoknak is, akik többedszer terveznek sírva- nevetni. Megéri! Ezért az előadásért megéri.

További információk a színház oldalán ( képek forrása ugyaninnen): http://pestimagyarszinhaz.hu/naptarlanyok/

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Egy kislány élete a ’80-as évekbeli Magyarországon – Ajánló a Vera című előadáshoz

  A kis játszóhelyek, így a Thália Színház Arizóna Stúdiója is lehetőséget ad arra, hogy a közönséget és a színészeket a szó szoros és átvit...